ورود / عضویت

دسته بندی انواع فالوور

 فالوور چیست؟

به طور کلی همه ی افرادی که از برنامه ی اینستاگرام استفاده می کنند با اصطلاحات مورد استفاده در این برنامه آشنایی دارند. یکی از این اصطلاحات فالوور می باشد که به صورت کاربردی با آن آشنایی داریم اما شاید برخی از ما با تعریف لغوی و اصطلاحی آن آشنایی چندانی نداشته باشیم. برای تعریف این واژه باید بگوییم که، فالوور قبل از این که به عنوان نوعی اصطلاح در اینستاگرام مورد استفاده قرار بگیرد یک واژه ی انگلیسی است که در این زبان برای کاربرد های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در تعریف لغوی این واژه باید گفت که، follower به معنی دنبال کننده می باشد. در واقع در زبان انگلیسی افرادی را که دنبال کننده هر حزب، گروه، طرز فکر، عقیده و ... باشند را follower می خوانند.

حال با توجه به توضیحات فوق اگر بخواهیم به تعریف اصطلاح فالوور در اینستاگرام بپردازیم باید بگوییم فرد یا پیجی که در اینستاگرام یکی از صفحات را دنبال می کند. به عبارت دیگر زمانی که فردی صفحه ی اینستاگرام شما را دنبال کند می گوییم فالوور و یا دنبال کننده ی شما می باشد. هر فردی با فالو کردن شما می تواند به تمام پست ها و استوری های شما دسترسی داشته باشد و در واقع از این طریق می تواند به تعادل با شما بپردازد. برای مثال می تواند پست های شما را لایک کرده، برای شما کامنت گذاشته و حتی در بخشی به نام دایرکت به گفتگو با شما بپردازد.

 

فالوور

گاهی افراد در بین اصطلاحات مورد استفاده در اینستاگرام، دو اصطلاح فالوور و فالوئینگ را با یکدیگر اشتباه می گیرند و حتی گاهی این دو اصطلاح را به جای یکدیگر نیز استفاده می کنند. به همین دلیل حال که با مفهوم و تعریف فالوور اینستاگرام آشنا شدید لازم است تعریفی از فالوئینگ هم ارائه دهیم تا با مقایسه این دو تعریف به شناخت درستی از هر یک دست یابید. فالوئینگ در لغت به معنای فالو شدن و یا دنبال شدن می باشد. در واقع هنگامی که در صفحه ی اینستاگرام خود وارد قسمت فالوئینگ ها شوید می توانید صفحاتی را که دنبال کرده اید مشاهده نمایید.

تمام افرادی که در این لیست قرار دارند افرادی هستند که شما آن ها را دنبال کرده اید و خواسته اید از طریق اینستاگرام با آن ها وارد تعامل شوید. به این ترتیب شما می توانید به تمام پست ها و استوری های افرادی که در این لیست قرار دارند دسترسی داشته باشید. یکی از تفاوت های مهمی که بین فالوور و فالوئینگ می توان به آن اشاره کرد محدودیت تعداد در آن ها می باشد. در واقع در قسمت فالوور ها شما می توانید هر تعداد که بخواهید دنبال کننده داشته باشید و محدودیتی در این رابطه وجود نخواهد داشت. اما در رابطه با تعداد فالوئینگ ها محدودیت وجود دارد و تعداد آن نمی تواند بیشتر از 7500 نفر باشد.

تفاوت فالوور و فالوئینگ

عدد فالوور چیست؟

افرادی که به تازگی وارد فضای اینستاگرام می شوند سوالات متعددی در این حوزه دارند که یکی از این سوالات این است که عدد فالوور چیست و این عدد نشان دهنده ی چه موضوعی است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: عددی که در صفحه ی اصلی شما و زیر واژه ی فالوور نوشته شده است نشان دهنده ی تعداد افرادی است که صفحه ی شما را دنبال می کنند. هر چه عدد نوشته شده در این بخش بالاتر باشد نشان از محبوبیت صفحه مورد نظر در بین کاربران دارد و اعتماد به آن صفحه راحت تر خواهد بود. برای نشان دادن عدد فالوور از نماد هایی مانند K و M استفاده می کنند. هنگامی که تعداد دنبال کنندگان بین 9.999 و 1000000 باشد از نماد K استفاده می کنند و اگر این تعداد بیشتر از یک میلیون نفر باشد از نماد M استفاده می کنند. معمولا این اعداد را می توان در صفحات افراد مشهور و یا پیج هایی که مربوط به کسب و کار های بزرگ می باشند، مشاهده کرد.

نماد های فالوور

شناخت انواع فالوور اینستاگرام

با توجه به امکانات مختلفی که در فضای اینستاگرام به وجود آمده است امروزه انواع مختلفی از فالوور وجود دارد و در واقع می توان آن را در گروه های مختلف دسته بندی کرد. البته در این رابطه باید بگوییم انواع مختلفی از پروفایل ها وجود دارند که هر یک به عنوان یک فالوور شناخته می شوند که وارد پیج شما شده اند. بر همین اساس می توان دنبال کنندگان صفحات اینستاگرام را در چهار گروه اصلی دسته بندی کرد که این دسته بندی ها به قرار زیر می باشند:

 • سطح کامل بودن پروفایل ها (واقعی یا فیک)
 • میزان فعالیت کاربران (فعال و یا غیرفعال)
 • ملیت (ایرانی یا غیر ایرانی)
 • جنسیت (دختر یا پسر)

دسته بندی های بیان شده را می توان کامل ترین و اصلی ترین دسته بندی در رابطه با فالوور اینستاگرام معرفی کرد که در ادامه به بررسی هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

انواع فالوور اینستاگرام

1_ فالوور واقعی یا فیک: فالوور واقعی به آن دسته از دنبال کنندگان صفحات اینستاگرام اطلاق می شود که همه ی بخش های اکانت خود را که در حالت عمومی توسط همه ی کاربران فعال (ایرانی یا غیر ایرانی) قابل روئیت می باشد را به صورت کامل و جامع تکمیل کرده باشند. قسمت هایی که در پروفایل باید کامل شوند تا فالوور به عنوان فعال شناخته شود عبارت اند از: عکس پروفایل، متن در بیو، نام کاربری قابل درک و مفهوم برای همه ی افراد، نام مناسب برای پیج اینستاگرام.

بنابراین اگر می خواهید میزان واقعی بودن فالوور های یک صفحه را مورد بررسی قرار دهید می توانید به قسمت دنبال کنندگان رفته و موارد فوق را مورد بررسی قرار دهید. اگر تعداد بالایی از دنبال کنندگان طبق این فرمت وارد صفحه ی مورد نظر شده باشند می توان اعتبار صفحه را بالا در نظر گرفت. گاهی برخی از صفحات اینستاگرام برای این که تعداد دنبال کننده های خود را افزایش دهند اقدام به خرید آن می نمایند. خرید فالوور زمانی می تواند برای شما مفید باشد که تمام دنبال کنندگان خریداری شده واقعی باشند چرا که دنبال کنندگان فیک بعد از مدتی به صورت خودکار از صفحه ی شما پاک خواهند شد و در نهایت هیچ گونه بازگشت سرمایه ای برای شما اتفاق نخواهد افتاد.

2_ فالوور فعال: دسته ای از دنبال کنندگان که روزانه حداقل یک بار با استفاده از اکانت خود وارد اینستاگرام شوند و به تعامل با صفحات دیگر بپردازند و یا هر گونه فعالیتی انجام دهند، فالوور فعال می گویند. این فعالیت ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • فالو یا آنفالو کردن
 • لایک کردن پست های اینستاگرام
 • کامنت گذاشتن
 • بازدید از استوری ها
 • بازدید از ویدیو های کوتاه
 • بازدید از ویدیو های IGTV
 • لایک کردن کامنت ها
 • تعویض عکس پروفایل
 • استفاده از لایو اینستاگرام

بنابراین اگر قصد خرید فالوور را دارید یکی دیگر از نکاتی که باید مورد بررسی قرار دهید فعال بودن دنبال کنندگان می باشد. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که امروزه الگوریتم های مشخصی در برنامه اینستاگرام وجود دارند که به بررسی حساب های کاربری می پردازند و در صورتی که حساب های غیر فعال را شناسایی کنند آن را حذف خواهند کرد. به این ترتیب خرید فالوور برای شما هیچ گونه سودی نخواهد داشت و بعد از مدتی خواهید دید که تعداد دنبال کنندگان شما کاهش یافته است که این موضوع می تواند اعتبار صفحه ی شما را نیز به خطر بیندازد.

جذب فالوور

3_ ملیت: همان طور که می دانید اینستاگرام یکی از برنامه های اجتماعی است که در همه ی کشور ها امکان استفاده از آن وجود دارد. بنابراین فالوور های آن می توانند از اقصی نقاط جهان باشند. به همین دلیل لازم است در انتخاب آن به این موضوع نیز توجه داشته باشید. برای نشان دادن اهمیت این موضوع می توان این گونه توضیح داد که برای مثال اگر فرد ایرانی از اینستاگرام برای رونق کسب و کار خود استفاده می کند و در واقع می خواهد که از این راه کسب درآمد داشته باشد لازم است از دنبال کنندگان ایرانی استفاده کند.

اگر چنین فردی قصد خرید فالوور را داشته باشد و بدون شناخت کافی هر نوع دنبال کننده ای را خریداری کند به توفیق چندانی دست نخواهد یافت. چرا که اگر فالوور های خریداری شده خارجی باشند اولا نمی توانند هیچ گونه تبادلی با آن پیج کاری داشته باشند و از طرفی نمی توانند هیچ گونه خریدی از آن پیج داشته باشند. بنابراین خرید چنین دنبال کنندگانی نه تنها سودی نخواهد داشت بلکه مضر هم خواهد بود چرا که هم هزینه ی شما از دست رفته است و هم مدت زمان زیادی را در کسب و کار خود از دست داده اید.

4_ جنسیت: گاهی جنسیت فالوور ها برای صاحبان صفحات اینستاگرام مهم می باشد. برای مثال پیجی که در حوزه خرید و فروش لباس زیر زنانه فعالیت دارد و یا پیجی که به ارائه محصولات آرایشی می پردازد ترجیح می دهد که فالوور هایی با جنسیت زن را در پیج خود داشته باشد. به همین دلیل در هنگام خرید فالوور اینستاگرام می توانید این گزینه را نیز در نظر بگیرید. البته همان طور که گفته شد این موضوع برای برخی از پیج های خاص مورد تاکید می باشد و در بیشتر موارد جنس مختلط مورد خریداری قرار می گیرد.

فالوور اینستاگرام